Przykładowe konkurencje praktyczne

1. Wszystkie drużyny otrzymują kartkę formatu A4. Zawodnicy mają 5 minut na skonstruowanie z niej modelu samolotu. Modele biorą udział w konkursie polegającym na jak najdłuższym utrzymywania się w powietrzu. Przeprowadzone zostaną dwie kolejki rzutów, z których drużynie zalicza się lepszą próbę. Czas mierzony jest od momentu wyrzutu do momentu uderzenia o podłogę lub stół itp. (samolot może się odbijać od sufitu i ścian).

2. Celem zadania jest skonstruowanie z papieru jak najmocniejszej liny. Każda drużyna otrzymuje taką samą ilość identycznej jakości gazet. Lina musi mieć długość minimum 1 m i powstać w ciągu 10 minut. Papier łączony może być w dowolny sposób bez wykorzystania materiałów dodatkowych. Po ukończeniu konstruowania przeprowadzony jest test wytrzymałości liny poprzez przeciągnięcie na odległość 1 m wózka z obciążeniem, które będzie sukcesywnie zwiększane. Linę należy trzymać za jej koniec. Wygrywa drużyna, która przeciągnie największy ciężar.

3. Dla inżyniera bardzo ważny jest tzw. zmysł przestrzenny. Zadaniem drużyn jest oszacowanie  powierzchni plakatu reklamowego bez możliwości podchodzenia do niego i korzystania z żadnego przyrządu pomiarowego. Wiadomo jedynie, że przypięta do plakatu kartka papieru ma wymiary 20 x 30 cm.

4. Zadaniem drużyn jest zapakowanie w ciągu 5 minut jak największej ilości towaru (pudełek z zapałkami) w jedną kartkę papieru formatu A4. Każda drużyna otrzymuje do dyspozycji 5 kartek oraz 20 pudełek z zapałkami. Zadanie uważa się za zaliczone, gdy po zapakowaniu towar jest niewidoczny z zewnątrz oraz gdy przy podniesieniu opakowania jedną ręką przez prowadzącego towar z opakowania nie wypadnie.

Przykładowe pytania otwarte

1. Dlaczego w słoneczny letni dzień w czarnej koszulce jest nam cieplej niż w białej?
  2. Dlaczego dno pojemnika z dezodorantem w spray?u jest wklęsłe?
  3. Gdzie w odkurzaczu elektrycznym gromadzi się zassane przez niego powietrze?
  4. Dlaczego w czasie gorączki, gdy temperatura ciała jest podniesiona, odczuwamy zimno, a nie gorąco?
  5. Pewien naukowiec stwierdził: „Gęstość oleju napędowego jest większa od gęstości wody”. Podaj sposób przeprowadzenia prostego eksperymentu mogącego potwierdzić lub obalić tę tezę.
  6. Dlaczego duże samoloty pasażerskie latają na dużych wysokościach (ok. 10 km), a nie na wysokości 2-3 km? Przecież, aby wznieść się na większą wysokość samolot zużywa dodatkowo paliwo.
  7. Podczas eksplozji materiału wybuchowego, któremu towarzyszy fala dźwiękowa zaleca się mieć otwarte usta. Dlaczego?
  8. Ozon (O3) występuje w troposferze, najniższej warstwie atmosfery i w znajdującej się nad nią stratosferze. W której z nich jest pożądany, a w której jest zanieczyszczeniem?
  9. W jakim celu śmigłowiec wyposażony jest w śmigło ogonowe?
  10. Do budowy mostów używa się technologii strunobetonu. Polega ona na zalaniu betonem wstępnie naciągniętych prętów (kabli) stalowych. Po zakończeniu procesu wiązania betonu, naciąg kabli jest zwalniany. Jaki jest cel stosowania tej technologii?
  11. Dlaczego spalanie biomasy (drewna, słomy itp.) powoduje tzw. zerową emisję CO2 skoro zawiera ona pierwiastek węgiel?
  12. W jakim celu w oknach mieszkań instaluje się dwie szyby?
  13. Dlaczego prąd elektryczny na duże odległości przesyłany jest pod dużym napięciem?
  14. Dlaczego nartniki (owady) mogą chodzić po wodzie?
  15. Załóżmy, że Ziemia jest kulą o obwodzie równikowym 40 000 000m. Ziemię opasano wzdłuż Równika nierozciągliwym drutem (drut będzie zatem miał długość 40 000 000m). Do jednego z końców dołączono odcinek drutu o długości 10m, po czym ponownie opasano Ziemię, w tym samym miejscu, w taki sposób, że odległość drutu od powierzchni Ziemi jest stała na całym obwodzie. Czy szczelina, która powstała pomiędzy drutem a powierzchnią Ziemi wystarczy, by pod drutem zmieściła się mrówka o wysokości jednego milimetra?
  16. Dlaczego w starszych lodówkach domowych zamrażalnik był umieszczany zawsze w górnej części komory chłodniczej?
  17. Czy można zbudować lepszy (bardziej sprawny) i gorszy (mniej sprawny) grzejnik elektryczny?
  18. Pewne ciało ma masę 1kg. Co stanie się z jego masą po dodatnim naelektryzowaniu. Odpowiedź uzasadnij.
  19. Dlaczego w słoneczny letni dzień, w czarnej koszulce jest nam cieplej niż w białej?
  20. Dlaczego w ciepły dzień wyciągając z lodówki butelkę wody mineralnej to na jej ściankach zewnętrznych pojawiają się kropelki wody?
  21. Dlaczego w czasie gorączki, gdy temperatura ciała jest podniesiona, odczuwamy zimno a nie gorąco?
  22. Wyruszając na dłuższą wycieczkę często zabieramy ze sobą termos z nalaną do niego gorącą herbatą, aby w razie nagłej zmiany pogody mieć coś gorącego do picia. Można w tym przypadku potocznie powiedzieć, że termos „potrafi” magazynować ciepło.
  23. Jaki będzie natomiast wynik doświadczenia, jeśli w termosie umieścimy kostki lodu oraz taką samą ilość lodu pozostawimy w otwartym naczyniu w temperaturze pokojowej?
  24. Dlaczego zawartość butelki ketchupu wypływa na skutek potrząsania butelką, nie zaś po jej odwróceniu?
  25. Szklany kosz przykrywający papugę znajduje się na szalce wagi. Dopóki papuga stoi na szalce - szalki równoważą się. Co się stanie z szalkami, jeżeli papuga pod kloszem wzleci w górę i będzie utrzymywała się w powietrzu?

Przykładowe pytania testowe

1. Do rury, która składa się z dwóch odcinków o różnych przekrojach, dopływa woda. Czy prędkość przepływającej przez rurę wody jest:

(a) jednakowa w obu odcinkach rury

(b) większa w szerszym odcinki