Pełnione funkcje i stanowiska 
  • Ryszard Białecki 
    • Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej w latach 2012-2016 
    • Koordynator Projektów Europejskich Tempus (1993-95), OPTI_ENERGY (5 PR - 2003-05), z-ca Koordynatora Programu Marie Curie INSPIRE (6 PR)
    • Ekspert panelu P8 Europejskiej Rady Naukowej do spraw programu IDEAS w ramach 7 Programu Ramowego UE w latach 2008-2010
  • Joachim Kozioł
    • Dyrektor Politechniki Śląskiej w Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku w latach 2003-2008
  • Krystyna Kubica
    • Członek Zespołu Ekspertów NOT w latach 2009-2014
  • Andrzej J. Nowak
    • Reprezentant Polski w EUROTHERM Committee od lutego 2013
    • Outstanding Reviewer Award w roku 2013 za rok poprzedni w czasopiśmie International Journal of Numerical Methods in Heat & Fluid Flow 
    • Ekspert Narodowego Centrum Nauki - konkurs 15 marca 2013, panel SONATA
    • Ekspert Narodowego Centrum Nauki - konkurs 15 września 2012, panel PRELUDIUM oraz SONATA
    • Członek Editorial Board czasopisma Engineering Analysis with Boundary Elements
    • Członek Editorial Board czasopisma International Journal of Numerical Methods for Heat and Fluid Flows
  • Jan Składzień
    • Członek Komitetu Problemów Energetyki PAN, sekretarz Prezydium
    • V-ce prezes Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego
  • Janusz Skorek
    • Ekspert panelu ST8 Narodowego Centrum Nauki (od 2011 roku)
    • Kierownik Studiów Doktoranckich na Wydziale IŚiE Politechniki Śląskiej
    • Dziekan Wydziału IŚiE Politechniki Śląskiej ds. ogólnych w latach 1996-2003
  • Jan Szargut
    • Członek rzeczywisty PAN
  • Andrzej Szlęk
    • Członek Zarządu Polskiego Instytutu Spalania
    • Członek Rady Naukowej Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie
  • Ryszard Wilk
    • Prorektor Politechniki Śląskiej ds. studenckich w latach 2002-2008
    • Dziekan Wydziału IŚiE Politechniki Śląskiej w latach 1996-2001
  • Sebastian Werle
    • Ekspert Panelu Generator Koncepcji Ekologicznych (Gekon) z ramienia Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
  • Antoni Zajdel
    • Prodziekan Wydziału IŚiE Politechniki Śląskiej ds. dydaktycznych w latach 2005-2012
  • Andrzej Ziębik
    • Przewodniczący Prezydium Komitetu Termodynamiki i Spalania PAN w kadencji 2003-2006
    • Przewodniczący Prezydium Komisji Energetyki Oddziału PAN w Katowicach
    • Członek stałej Komisji Nauk Technicznych Polskiej Akademii Umiejętności
    • Członek Komisji Badań Stosowanych Komitetu Badań Naukowych w latach 1994-2000
    • Członek rady konsultacyjnej przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki w latach 1998-2001
    • Członek jury Konkursu Siemensa
    • Koordynator partnerów naukowych Śląskiego Innowacyjnego Klastra Czystych Technologii Węglowych
  • Zbigniew Żmudka
    • Prodziekan ds. dydaktycznych Wydziału IŚiE Politechniki Śląskiej od roku 2012
    • Sekretarz Sekcji Spalania Komitetu Termodynamiki i Spalania PAN w latach 1996-2012
Nagrody, wyróżnienia, stypendia
  • Krzysztof Banasiak
    • Stypendium Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (FNP) w ramach programu START - Stypendia krajowe dla młodych uczonych na rok 2007
  • Ryszard Białecki 
    • Stypendium Fullbrighta w roku akad. 2000/2001. Pobyt w University of Central Florida, Orlando, FL, USA jako Visiting Professor
    • Nagroda Wydziału Nauk Technicznych PAN
  • Maciej Ginalski
    • Nagroda firmy Fluent CFD User of the Year 2005
  • Adam Klimanek
    • Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Wybitnych Młodych Naukowców, 2011
  • Tadeusz Kruczek
    • I Nagroda w Konkursie Innosilesia 2012 jako współautor za Opracowanie metody i budowę urządzenia do miejscowego pomiaru przewodności cieplnej materiałów anizotropowych techniką błysku laserowego
  • Grzegorz Przybyła
    • Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Wybitnych Młodych Naukowców, 2011
    • Nagroda firmy FIAT (wyróżnienie pracy doktorskiej), Gliwice 2008
    • Nagroda firmy FIAT (wyróżnienie pracy magisterskiej), Bielsko-Biała
  • Ziemowit Ostrowski
    • Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Wybitnych Młodych Naukowców, 2011 
    • Stypendium Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (FNP) w ramach programu START - Stypendia krajowe dla młodych uczonych na rok 2007 (przedłużone na rok 2008)
    • Stypendium Fulbrighta w roku akad. 2003/2004 (Junior Fulbright Advanced Research Grant). Pobyt w University of Central Florida, Orlando, FL, USA jako Visiting Researcher
  • Jacek Smołka 
    • Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Wybitnych Młodych Naukowców, 2011
    • Nagroda Promocyjna Siemensa ex aequo za rok 2006 
    • Nagroda główna w Konkursie o Nagrodę ABB w edycji 2006/2007
  • Marcin Szega
    • Nagroda Promocyjna Siemensa ex aequo za rok 2009 
  • Andrzej Szlęk
    • Srebrny Medal im. George'a Westinghouse'a (ASME)
  • Sebastian Werle
    • Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Wybitnych Młodych Naukowców, 2012
  • Gabriel Węcel
    • Stypendium Maria Curie Training in CFD-based Mathematical Modelling w ramach programu Inspire w TU Clausthal (10.2006-10.2008)
  • Andrzej Ziębik
    • Laureat 5 nagród Ministra Szkolnictwa Wyższego Nauki i Techniki oraz Edukacji Narodowej
    • Laureat dyplomu ASME