Po kilkumiesięcznej pracy nad konstrukcją lekkiego samochodu elektrycznego studenci naszej uczelni zdobyli 6 miejsce w wyścigu The Greenpower Corporate Challenge 2010, który odbył się 25 kwietnia 2010 na torze Goodwood Motor Circuit w brytyjskim Chichester.

Drużyna reprezentowała trzy wydziały Politechniki Śląskiej: Automatyki, Elektroniki i Informatyki, Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz Mechaniczny Technologiczny. W jej składzie znaleźli się: konstruktorzy (Krzysztof Slósarczyk, Wojciech Slósarczyk, Błażej Mika, Krzysztof Kowalski, Jacek Witek), kierowcy (Małgorzata Uniwersał, Marta Fijałkowska, Agata Dzidowska) oraz opiekunowie prac dyplomowych (dr hab. inż. Marian Błachuta, prof w Pol. Śl., dr hab. inż. Wojciech Skarka, prof w Pol. Śl., dr inż. Roman Czyba, dr inż. Jacek Smołka.

Team Politechniki Śląskiej do ostatniej chwili walczył, aby wystartować w zawodach. Podczas oficjalnego treningu przed wyścigiem, przy padającym deszczu i bardzo śliskiej nawierzchni toru, bolid wypadł z toru i uległ uszkodzeniu. Na szczęście udało się go na czas naprawić.

Ostatecznie po udanym wyprzedzaniu na ostatniej prostej, drużyna zajęła 6 miejsce na 30 sklasyfikowanych drużyn. Ponadto zespół otrzymał prestiżową nagrodę Best Engineered Car 2010 nadawaną przez organizację IMechE. W ciągu regulaminowych 4 godzin zawodów samochód wykonał 46 okrążeń toru, co daje dystans około 176 km. Pełną relację z przebiegu wyścigu wraz z komentarzami znaleźć na stronie Greenpower. Warto zwrócić uwagę na naszą pozycję w stosunku do 19 miejsca zajętego przez samochód firmy Jaguar Land Rover oraz 27 przez samochód TagOn Blue skonstruowany przez Cambridge University Eco Team.

Szczegółowe informacje oraz zdjęcia na temat projektu znajdują się na stronie Silesian Greenpower. Ponadto sporo zdjęć i filmików jest w Galerii zdjęć ITC.

Bolid Silesian Greenpower tuż przed startem
Bolid Silesian Greenpower w czasie wyścigu