SFN2018 (8).jpgW dniach 13-14 stycznia w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbył się 3 Śląski Festiwal Nauki. Wśród licznych wystawców znaleźli się także studenci i pracownicy Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki prezentując trzy stanowiska: „Zobaczyć temperaturę”, „Konwersja Energii” oraz „Co mają ze sobą wspólnego Nikola Tesla i Heinrich Rubens?”. Widzowie mogli przekonać się jak wygląda obraz widziany przez kamerę termowizyjną, dowiedzieć się jak działają silniki parowe oraz stirlinga, a także poznać działanie tuby Rubensa i turbiny Tesli.

Drugiego dnia festiwalu na głównej scenie wystąpił prof. Ireneusz Szczygieł prowadząc wykład dotyczący konwersji energii. Uczestnicy wykładu oprócz naukowej wiedzy docenili doświadczenia i pokazy przedstawiające omawiane zjawiska.

Wydział IŚiE reprezentowali pracownicy Instytutu Techniki Cieplnej: prof. Ireneusz Szczygieł, dr Arkadiusz Ryfa, dr Marek Rojczyk, doktoranci wydziału IŚiE: Bartłomiej Rutczyk, Zuzanna Kaczor, Mieszko Tokarski, Michał Stebel, Ryszard Buchalik, a także studenci: Mateusz Bojdoł i Mateusz Raudner.

Trzecia edycja festiwalu zgromadziła w ciągu dwóch dni wiele tysięcy odwiedzających. Oprócz licznych wystaw, warsztatów oraz wykładów, uwagę przyciągnęły wystąpienia gości specjalnych, między innymi: inż. Nicole Stott, astronautki NASA, gen. Mirosława Hermaszewskiego, pierwszego polskiego kosmonauty, jak również prof. Jerzego Buzka, znanego polityka oraz profesora nauk technicznych, szczególnie związanego z naszą uczelnią.

SFN2018 (1).jpgSFN2018 (7).jpgSFN2018 (6).jpgSFN2018 (5).jpgSFN2018 (4).jpgSFN2018 (3).jpgSFN2018 (2).jpg