PBL2018-2.jpgW wyniku przeprowadzonego na Politechnice Śląskiej konkursu 11 projektów interdyscyplinarnych zespołów, w skład których wchodzą pracownicy oraz studenci Wydziału IŚiE, zakwalifikowanych zostało do realizacji  w ramach Indywidualnych Programów Studiów ze wsparciem finansowym w semestrze zimowym 2019/2020.

Wśród nich znalazły się 2 projekty których opiekunami są pracownicy Instytutu Techniki Cieplnej

Technologie symulacyjne w przetwórstwie tworzyw sztucznych (opiekun dr M. Rojczyk).

- Analiza, modelowanie i badanie in vitro przepływu czerwonych krwinek kanałach urządzeń mikroprzepływowych (opiekun główny dr Z. Ostrowski),

Kształcenie w ramach PBL (Project Based Learning) jest zorientowane projektowo i polega za zastąpieniu części zajęć zajęciami polegającymi na realizacji, w niewielkich grupach studenckich (4-6 osób), konkretnych interdyscyplinarnych projektów związanych z ideą Przemysłu 4.0. Kształcenie w formie PBL pozwala na zaangażowanie studentów w badania naukowe i prace rozwojowe oraz umożliwia wykreowanie ich innowacyjnego myślenia.

Projekty są realizowane w ramach III-go konkursu finansowania Indywidualnych Programów Studiów realizowanych w formie PBL w ramach projektu "Politechnika Śląska jako Centrum Nowoczesnego Kształcenia opartego o badania i innowacje". Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.