Konsultacje w semestrze letnim 2019/2020
  • poniedziałek: 12-13
  • środa: 12-13
Instrukcje do ćwiczeń laboratoryjnych

Instrukcje są dostępne dla studentów Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

• Badanie składu spalin tłokowego silnika spalinowego o zapłonie iskrowym.
  • Badanie względnych wskaźników emisji substancji szkodliwych oraz wskaźników toksyczności spalin.
  • Badanie 3-funkcyjnego konwertora katalitycznego zainstalowanego w układzie wylotowym silnika ZI.
  • Badanie silnika o zapłonie samoczynnym HDD (Heavy Duty Diesel) według 13-fazowego europejskiego testu homologacyjnego ESC (European Stationary Cycle).
  • Ogólna budowa silnika - demontaż i montaż wybranych układów mechanicznych silnika.
  • Badanie porowatości złoża o znanej strukturze metodą "PoZm" - testowanie metody badawczej, (metoda opracowana przez prof. dr hab. inż. Stefana Postrzednika).
  • Badanie porowatości dowolnego ziarnistego złoża usypanego oraz podłoża reaktora katalitycznego według metody "PoZm", (metoda opracowana przez prof. dr hab. inż. Stefana Postrzednika).
  • Badanie składu spalin tłokowego silnika spalinowego o zapłonie samoczynnym.
  • Badanie utleniającego konwertora katalitycznego zainstalowanego w układzie wylotowym silnika ZS.
  • Uzgadnianie równań bilansowych pierwiastków uczestniczących w procesie spalania.
  • Uzgadnianie parametru obciążenia oraz stopnia dociążenia obiegu, w ramach algorytmu doboru parametrów obiegu porównawczego Seiligera-Sabathe'a, stosownie do rzeczywistego obiegu silnika.
  • Układ napędowy samochodu - sterowanie rzeczywistym modelem zespolonego układu napędowego (skrzynka biegów, przekładnia główna, mechanizm różnicowy).
  • Badanie i wyznaczanie charakterystyki kanału o zmiennym przekroju.
  • Jakościowa regulacja mocy silnika - badanie stosunku nadmiaru tlenu (powietrza) przy spalaniu paliwa w silniku o zapłonie samoczynnym.
  • Ilościowa regulacja mocy silnika badanie stopnia napełnienia silnika o zapłonie iskrowym.
  • Badanie głównych parametrów eksploatacyjnych silnika o zapłonie samoczynnym na stanowisku hamownianym wyposażonym w hamulec wodny.
Prace dyplomowe

Propozycje tematów prac dyplomowych

• Wtórne metody ograniczania emisji substancji szkodliwych z silników spalinowych.
  • Zastosowanie algorytmu uzgadniania w zagadnieniach silnikowych.
  • Badania silnika ZS wg europejskiego testu homologacyjnego ESC - uwarunkowania prawne emisji substancji szkodliwych z silników spalinowych.
  • Badanie i analiza parametrów konstrukcyjnych i eksploatacyjnych wybranych elementów układu wylotowego silnika spalinowego.
  • Opory przepływu w układzie wymiany ładunku silnika spalinowego.
  • Porównawcze badania i analiza emisji substancji szkodliwych z silników ZI i ZS.
  • Ilościowa i jakościowa regulacja obciążenia silników spalinowych - badanie i analiza parametrów regulacyjnych i ich wpływu na skład spalin.