W wyniku przeprowadzonego na Politechnice Śląskiej konkursu 9 projektów interdyscyplinarnych zespołów, w skład których wchodzą pracownicy oraz studenci Wydziału IŚiE, zakwalifikowanych zostało do realizacji w ramach Indywidualnych Programów Studiów ze wsparciem finansowym w semestrze zimowym 2018/2019.
Wśród nich znalazły się 3 projekty których opiekunami są pracownicy Instytutu Techniki Cieplnej:
- Budowa wirtualnego narzędzia do analizy zmian chorobowych zwężonych miażdżycowo tętnic wykorzystując numeryczną mechanikę płynów CFD (opiekun główny dr hab. Wojciech Adamczyk),
- Projekt i wytworzenie mikroukładu w systemie mikroprzepływowej hodowli komórek ludzkich (opiekun dr Z. Ostrowski),
- Zautomatyzowana i bezobsługowa ocena stanu technicznego wielkogabarytowej konstrukcji inżynierskiej pod względem identyfikacji oraz lokalizacji uszkodzeń (opiekun prof. R. Białecki).
Kształcenie w ramach PBL (Project Based Learning) jest zorientowane projektowo i polega za zastąpieniu części zajęć zajęciami polegającymi na realizacji w niewielkich grupach (4-6 osób) studenckich konkretnych interdyscyplinarnych projektów związanych z ideą Przemysłu 4.0. Kształcenie w formie PBL pozwala na zaangażowanie studentów w badania naukowe i prace rozwojowe oraz umożliwia wykreowanie ich innowacyjnego myślenia.
Projekty są realizowane w ramach I-go konkursu finansowania Indywidualnych Programów Studiów realizowanych w formie PBL w ramach projektu "Politechnika Śląska jako Centrum Nowoczesnego Kształcenia opartego o badania i innowacje". Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. (zo)
Zarząd Stowarzyszenia Wychowanków ogłasza konkurs na najlepszą pracę dyplomową magisterską wykonaną i obronioną w roku 2016/17 na kierunku Energetyka oraz Mechanika i Budowa Maszyn na Wydziale IŚiE. Do konkursu
możnarównież zgłaszać prace o tematyce energetycznej wykonane na kierunku Inżynieria Środowiska. Prosimy opiekunów prac o zgłaszanie prac dyplomowych, które uzyskały ocenę końcową bardzo dobrą. Termin zgłaszania prac: 15.05.2018. Jednocześnie prosimy opiekunów prac magisterskich o nie zgłaszanie do konkursu tych prac, które wcześniej zostały zgłoszone do innych tego typu konkursów i uzyskały nagrody. Oceny prac dokona Jury podczas specjalnej sesji kół naukowych, która odbędzie się w dniu 29.05.2018 r. (wtorek) w sali 200 (I piętro) budynku „B Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, Gliwice, ul. Konarskiego 20 o godz. 12:00. Na sesji Autorzy prac dyplomowych dokonują krótkiej prezentacji swojej pracy, która jest oceniana przez Jury. Dla autorów najlepszych prac przewidywane są nagrody pieniężne/rzeczowe.
Prace wraz z prezentacją prosimy zgłaszać do Sekretarza Zarządu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
We wtorek 12 czerwca bawiliśmy się wspólnie na kolejnym tradycyjnym już Grillu Instytutu Techniki Cieplnej. Bardzo nam miło, Drodzy Studenci, że mogliśmy znowu się spotkać razem, porozmawiać w luźnej atmosferze i wgryźć się w zagadnienia termodynamiki z przymrużeniem oka. Było smacznie i śmiesznie i mamy nadzieję, że takie miłe wspomnienia dodadzą Wam otuchy w sesji a zdobyte nagrody będą niezawodną pomocą w toku studiów.
Dziękujemy Pracownikom Instytutu Techniki Cieplnej oraz Pracownikom Instytutu Maszyn i Urządzeń Energetycznych za ofiarowane książki – nagrody w konkursach oraz liczne przybycie i wspólne grillowanie.
Sponsorem tegorocznej imprezy była firma ATM (www.atm-gliwice.pl) której bardzo dziękujemy i mamy nadzieję na współpracę za rok!
Już teraz zapraszamy wszystkich Studentów i Pracowników do udziału w Grillu ITC 2019!
W środę 4 kwietnia 2018 roku odbył się XII Finał Ogólnopolskiego Konkursu na najlepszą pracę magisterską dotyczącą Zastosowania metod obliczeniowych do symulacji procesów cieplno-przepływowych organizowany przez Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej. Jury składające się z przedstawicieli przemysłu oraz profesorów uczelni technicznych wysłuchało prezentacji piątki finalistów. Jurorzy podkreślili nie tylko bardzo wysoki poziom merytoryczny wszystkich finałowych prac, ale także sposób ich prezentacji. Laureatami konkursu zostali:
1 miejsce (dwa): Tomasz Prokop (Akademia Górniczo-Hutnicza) oraz Paweł Płuszka (Politechnika Wrocławska)
2 miejsce: Konrad Malik (Politechnika Warszawska)
3 miejsce (dwa): Marcin Nowak (Politechnika Śląska) oraz Jakub Wysokiński (Politechnika Częstochowska)
Laureaci otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez sponsorów konkursu: Instytut Lotnictwa, SymKom, MESco oraz SBB Energy. Organizatorzy konkursu serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w przyszłorocznej XII edycji konkursu, na którą można zgłaszać prace magisterskie obronione w 2018 roku. Zdjęcia z wydarzenia można znaleźć pod tym linkiem.