Flotacja
Opracowanie narzędzi komputerowych do wspomagania projektowania maszyn flotacyjnych
www.itc.polsl.pl/flotacja
Projekt Rozwojowy 0893/R/T02/2010/10, Nr Umowy NR02 0102-10/2010 finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
-
Termin rozpoczęcia realizacji projektu: 30.11.2010
-
Termin zakończenia realizacji projektu: 30.11.2014
Co to jest flotacja? 
Flotacja jest powszechnie stosowana w Polsce i na świecie do wzbogacania surowców mineralnych. Proces flotacji zawiesiny wodnej drobno zmielonego surowca mineralnego opiera się na wykorzystaniu różnic w zwilżalności poszczególnych substancji stałych skutkującym selektywnym otaczaniem rozproszonych w wodzie pęcherzyków powietrza przez przylepione do ich powierzchni ziarna substancji słabiej zwilżalnych. Typowo, średnice pęcherzyków powietrza w maszynach flotacyjnych są rzędu od jednego do kilku mm, zaś średnice ziaren stałych są o około rząd mniejsze.
Jak działa maszyna flotacyjna?
Zasadniczym elementem maszyny flotacyjnej jest aerator z obrotowym wirnikiem, którego zadaniem jest mieszanie zawiesiny w całej objętości komory, dyspergowanie powietrza tłoczonego do flotacji oraz wytworzenie wewnętrznej cyrkulacji pulpy o odpowiedniej intensywności i konfiguracji. Powietrze jest wprowadzane jest w praktyce do aeratora poprzez wydrążony wał jego wirnika i dyspergowane na drobne pęcherzyki, które unosząc się do góry napotykają na swej drodze ziarna minerałów. Jak już wspomniano, hydrofobowe ziarna substancji niezwilżalnych otaczają pęcherzyki powietrza (przylepiają się do nich) i tworzą z nimi agregat lżejszy od wody, który wypływa na powierzchnię w postaci piany flotacyjnej. Zwilżalność substancji stałych można modyfikować za pomocą odpowiednich substancji chemicznych dodawanej do pulpy flotacyjnej.
Cel badań
Badania mają charakter numeryczny i eksperymentalny, a ich celem jest opracowanie wiarygodnych metod modelowania zjawisk występujących w procesie flotacji. Rezultatem końcowym realizowanych badań będą narzędzia komputerowe do wspomagania projektowania maszyn flotacyjnych opracowane na platformie dostępnego profesjonalnego komputerowego pakietu CFD jak np. Fluent, CFX, czy Open Foam. Narzędzia te będą oparte o zweryfikowane i zwalidowane modele zjawisk występujących podczas flotacji przy wykorzystaniu eksperymentów zrealizowanych w Instytucie Metali Nieżelaznych w Gliwicach na stanowisku modelowym wielkolaboratoryjnego flotownika IF-6 oraz pomiarów specjalnych wykonanych przy użyciu nowoczesnych technik pomiarowych, jak PIV (Particie Image Velocimetry), czy metody ilościowej analizy obrazu QI (Quantitative Imaging technique) na zaprojektowanym w tym celu i wykonanym mniejszym modelu flotownika, przystosowanym do wspomnianych technik pomiarowych. Zostaną opracowane własne procedury zawierające algorytmy modeli niektórych zjawisk cząstkowych (nie zaimplementowanych w standardowej wersji pakietu) oraz specjalne skrypty. Umożliwi to zautomatyzowanie definiowania opracowanych modeli zjawisk przepływowych w maszynach flotacyjnych na platformie pakietu CFD dla różnorodnych konstrukcji tych maszyn.