Katedra Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej oraz Gascontrol Polska Sp. z o.o. zapraszają do uczestnictwa w VI Konferencji Techniczno-Naukowej ENERGAS 2020 "Gazociągi wysokiego ciśnienia – nowe technologie, prace specjalistyczne, usługi i urządzenia infrastruktury sieci gazowej", która odbędzie się w dniach 26 - 28 stycznia 2022 r. w Kocierz Hotel & SPA ul. Beskidzka 206 Targanice, 34-120 Andrychów, pod patronatem Izby Gospodarczej Gazownictwa.
Konferencja adresowana jest dla podmiotów przemysłu gazowniczego i branży energetycznej, a także przedstawicieli świata nauki. Naszą Katedrę reprezentować będą prof. Andrzej Szlęk, prof. Ireneusz Szczygieł oraz dr hab. Wojciech Kostowski.
Strona konferencji: https://www.
Możliwość rejestracji: Krzysztof Górny, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Z ponad 200 drużyn, które zgłosiły się do konkursu zorganizowanego przez NCBiR na „opracowanie kompaktowego urządzenia do zastosowań indywidualnych, zdolnego do przekształcania energii wiatru na energię elektryczną oraz jej magazynowania w najefektywniejszy sposób”, 10 najlepszych wzięło w sobotę 16.10.2021 r. udział w finałowym pojedynku na Stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Główną nagrodą tego konkursu był 1 milion złotych.
Dwie drużyny, w których licznie reprezentowani są pracownicy i studenci Naszego Wydziału, pod przewodnictwem dr hab. inż. Zbigniewa Bulińskiego oraz dr inż. Tomasza Krysińskiego, zakwalifikowały się do wielkiego finału, w którym wywalczyły zaszczytne:
2 miejsce - Chinook Team
7 miejsce - Silesian Wind Generator
W skład zespołu, który skonstruował dwie turbiny wiatrowe, wchodzą:
- dr hab. inż. Zbigniew Buliński, dr inż. Tomasz Krysiński, mgr inż. Łukasz Marzec, mgr inż. Jakub Tumidajski, inż. Piotr Eliasz (Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, Katedra Techniki Cieplnej),
- dr inż. Aleksander Bodora, dr inż. Arkadiusz Domoracki, dr inż. Janusz Hetmańczyk, dr inż. Andrzej Latko, dr inż. Jarosław Michalak (Wydział Elektryczny, Katedra Energoelektroniki Napędu Elektrycznego i Robotyki),
- dr inż. Sebastian Pawlak (Wydział Mechaniczny Technologiczny, Laboratorium Naukowo-Dydaktyczne Nanotechnologii i Technologii Materiałowych),
- konstruktor Bartłomiej Holik (firma TB Technology).
Serdecznie gratulujemy zespołowi entuzjastów z Politechniki Śląskiej!
Dziękujemy za trud włożony w rozwój i promowanie energetyki wiatrowej oraz upowszechnianie marki Politechniki Śląskiej!
„Wielkie Wyzwanie” to unikalna formuła nawiązująca do konkursów typu Grand Challenge zapoczątkowanych w 2004 roku przez amerykańską agencję DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency). Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w porozumieniu z ekspertami naukowymi stawia wyzwanie badawcze, które jest technologiczną odpowiedzią na ważny, istniejący problem społeczny. Do rozwiązania zapraszane jest szerokie grono uczestników – od naukowców i przedsiębiorców, przez studentów i koła studenckie, po innowatorów oraz „garażowych” wynalazców i pasjonatów. Dzięki otwartej formule, minimum formalności i relatywnie niewielkich kosztach rozwiązania wyzwania każdy wynalazca ma szansę na udział. Wyzwanie jest mierzalne i możliwe do osiągnięcia w rozsądnym czasie – dzięki temu na dużym, medialnym wydarzeniu finałowym można było wyłonić jednego zwycięzcę, który otrzymał nagrodę w postaci jednego miliona złotych!
Więcej o konkursie można przeczytać na stronach: https://
W ramach 5. Śląskiego Festiwalu Nauki w dniu 9 października 2021 r. uhonorowano zwycięzców Śląskiej Nagrody Naukowej (ŚNN).
Jest nam niezmiernie miło ogłosić, że laureatem tegorocznej nagrody w kategorii pracownik został prof. dr hab. inż. Ryszard Białecki, czł. koresp. PAN, profesor w Naszej Katedrze.
Śląska Nagroda Naukowa (ŚNN), wręczana w ramach Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE, przyznawana jest badaczom i twórcom, którzy w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju nauki i prezentują wybitne osiągnięcia artystyczne, jak również promują śląską naukę na arenie krajowej i międzynarodowej. Może być przyznana za całokształt osiągnięć lub za osiągnięcia uzyskane w ciągu 2 lat poprzedzających rok wręczenia wyróżnienia.
Jest to prestiżowa nagroda, którą przyznają wszystkie uczelnie współorganizujące ŚFN. Każda ze szkół wyższych wyłania kandydatów spośród pracowników oraz doktorantów według własnej, wewnętrznej procedury, a laureatów wybiera Kapituła Nagrody. W jej skład wchodzą reprezentanci uczelni współorganizujących ŚFN. W 2021 roku pracami Kapituły Nagrody kieruje prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Śląskiej.
Piątą odsłonę śląskiego święta nauki zorganizowano pomiędzy 9 a 15 października 2021 r., i to w formule wyjątkowej i być może niepowtarzalnej: publiczność festiwalową zaproszono na jeden dzień na bulwary katowickiej Rawy, a przez pięć kolejnych dni – do przestrzeni internetowej.
Retransmisja Gali Otwarcia 5. ŚFN z dn. 9.10.2021 jest dostępna w serwisie YouTube:
https://youtu.be/xvcK3YvENoU?
Lista tegorocznych laureatów:
https://slaskifestiwalnauki.
a o nagrodzie ŚNN można przeczytać także na stronie ŚFN:
https://slaskifestiwalnauki.
Serdecznie gratulujemy!
Zapraszamy na dyżury pracowników Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, podczas których będziecie mogli dowiedzieć się wszystkiego na temat kierunków studiów prowadzonych na naszym Wydziale:
- Energetyka (również 100% w języku angielskim!)
- Modelowanie Komputerowe (NOWOŚĆ!)
- Mechanika i budowa maszyn energetycznych (NOWOŚĆ!)
Dyżury odbywać się będą w okresie od 14 czerwca do 9 lipca w każdy poniedziałek, środę i piątek w godzinach od 10:00 do 11:00 na platformie MS Teams
(Link do spotkania w MS Teams).